„Světlo má moc zahnat tmu, ne naopak. Kdekoliv totiž vchází světlo, tma tam brzy buď řídne nebo mizí. A naopak tma nemá sil, aby odstranila světlo.“

J. A Komenský

„Končí práca na poli, krátí sa deň, dlůží sa noc, fujá větr, na valašských kotároch sa shání z pastvin, všecka nákluda v stodole. Na kopcoch sú vidět enem malučká světélka ohníčků k zahřítí, neb na pečáky a pospolem sme sa ščastně dočekali, že sa různem chystajů hody! Děckom i chase k veselosti a ku radostným obchůzkám, tetkám k rozverným klebetám, matkám k starosti i radosti!“

11.11.2015  se konal IV. ročník podzimní akce „Kudlovská světélka“. Cílem bylo vytvořit emocionální zážitek s nádechem výjimečnosti pro děti, rodiče i ostatní veřejnost. S dětmi chceme oživovat pospolitost a společně s dalšími lidmi připomínat motiv svátku sv. Martina – do tmy přinášet světlo a teplo, přátelství, soucítění, pomocnou ruku. Lucerničkový pochod osvítil Kudlov. K symbolickému obdarovávání přidaly děti písně, pořekadla a pranostiky vztahující se k tomuto období.