Ve středu 4. 3. 2015 navštívil děti v mateřské škole horský nosič z Vysokých Tater pan Hanus. Připravil pro děti velmi poutavou interaktivní přednášku se zapojením všech smyslů a celého těla. “Na vlastní záda“ si děti mohly vyzkoušet, osahat a obhlédnout profesionální “krosnu“ a poslechnout si, jak se s ní pracuje, kdy a jak si tělo nosiče musí odpočinout a osvěžit se. Náročnou tělesnou aktivitu v úchvatném prostředí slovenských hor přiblížil dětem “pan nosič“ také krátkým videem z tradičních „horských pretekov“ nosičů, vlastním popisem obrazů z Tater a činností tatranských nosičů. Později děti rozmlouvaly nad  darovanými  pohledy a knihami z Tatranského národního parku, procvičily operační paměť při pexesu s touto tematikou a ochutnaly Tatranskou pochoutku.  K aktuálnímu tématu o těle a zdraví si děti připojily zážitek z poznání schopností lidského těla.

Vysokohorský nosič : člověk, vynášející na vlastním těle na vysokohorské chaty náklady – potraviny, předměty denní potřeby, palivo, stavební materiál apod. Náklad má připevněn na zádech – na speciálních dřevěných nosidlech s popruhy z hasičských hadic. Rozmístění váhy předmětů a vyvážení statiky nákladu je na každém nosiči. Někteří přenášejí i dvojnásobek vlastní váhy na jiným způsobem nezásobovatelná, a těžko přístupná místa.

Děkujeme tatínkovi Natálky –  panu Danielu Hanusovi.